Çalışma Koltuğu Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Her insan hayatının neredeyse büyük bir bölümünü ofiste geçirmektedir. Bu sebeple insan sağlığı açısından yapılan birçok araştırma ofis koltuğu konusunda insanların seçici olması gerektiğini gösteriyor. Hal böyle olunca biz de kullanıcıların daha rahat bir çalışma ortamı yaratmaları için ofis koltuğu satın alırken dikkat etmesi gereken konuları sizlerle paylaşıyoruz.

Çalışma Koltuğu Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis ortamında çalışanların büyük bir bölümü gününün neredeyse yarısını bilgisayarın karşısında geçirmektedir. Bu sebeple ofis koltuğu seçerken sonraki aşamalarda ağrılarla ve kronik eklem rahatsızlıkları ile karşılaşmamak için bedeni tam anlamıyla destekleyen çalışma koltuğu tercih edilmelidir.

Koltuğun Bilgisayara Göre Yüksekliği

Ofis koltuğunun bilgisayar ile arasındaki görüş açısı muhakkak en rahat haline ayarlanabilir olmalıdır. Sabit ayarlı koltuklar sizi bir süre sonra rahatsız edecek ve kullanışlılık özelliğini kaybedecektir. Ayarlanabilir bir koltuk sahibiyseniz koltuğunuzun yüksekliğini ayarlarken ayağınızın yere tam olarak değmesine ve bacaklarınızın birbirine paralel olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede en rahat oturma biçimini bulabileceksiniz.

Rahat Hareket İçin Koltuğun Genişliği

Çalışma koltuğunun dar bir alana sahip olması sizi çalışma esnasında çok zorlayacaktır. Bu sebeple kesinlikle bedeninizin en rahat edeceği genişliğe sahip koltuğu tercih etmeniz gerekmektedir. Koltuğunuzun sırt kısmına yaslanırken rahatsız olacağınız, kollarınızı kolçaklara koyarken rahat edemeyeceğiniz bir şekilde seçmek ileride koltuğu kullanma konusunda zorlanacağınız anlamına gelecektir.

Bel Destekli Koltuklar Sırt ve Bel Ağrılarına Engel Olur

Ofis koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri bel desteğidir. Bir koltuğun tam performans vermesi için bel desteğinin ayarlanabilir olması oturma pozisyonunuza göre daha rahat bir çalışma imkanı tanıyacaktır. Bu durumda sürekli olarak oturma halinde olmanızın belinize verdiği rahatsızlığı engelleyebileceksiniz.

Hareket Edebilen Bir Koltuk İle Daha Rahat Çalışırsınız

Ofis içerisinde masanızın bulunduğu bölümde koltuğunuz ile birlikte rahatça hareket edebilmek sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. Bu sebeple satın aldığınız koltuğun tekerlekli olması gerekmektedir. Bir materyali almak için sürekli koltuktan kalmak bir sonraki oturuşta rahat edememeyi beraberinde getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir