İdeal Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

Hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz çalışma ortamlarında en fazla ihtiyaç duyulan eşyaların başında gelen çalışma masalarından tam performans alabilmek için kullanışlılık ve ergonomiklik konusunda bizlere farklı farklı seçenekler sunmalıdır. Bu sebeple çalışma masası seçiminde dikkat edilmesi gereken konular hakkında sizleri bilgilendirmek amaçlı bu yazımızı yayına alıyoruz.

Masa Genişliğinin İdeal Ölçüsü

Çalışma masası için ideal bir ölçü yoktur. Her ne kadar böyle olsa da çalışma masasının ölçülerini sizin kullanış biçimine göre belirlemeniz gerekmektedir. Sürekli olarak bilgisayar kullanacağınız ya da projelerinizde kullanmak amacıyla çizim yapacağınız bir masa almak istiyorsanız masanın geniş ve rahat bir alan sunduğuna dikkat etmelisiniz.

Masaların boyutları kullanım şekline göre değişkenlik gösteriyor. Tabii ki standart bir ölçüde üretilen masalarda bulunmaktadır. Bu masalar koltuğa oturduğunuzda dirseğinizin masaya değeceği yükseklikte yani 75 cm yükseklikte üretilmektedir. Hazır üretilmiş bir masa alacaksanız bu boyutun size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor.

Konforu Hissederken Yaptığınız İşi Temsil Ettiğine Dikkat Edin

Masanın başında sürekli olarak çalışma halinde olan biriyseniz kesinlikle kendinizi rahat hissetmeniz gerekiyor. Bu durumda koltuğunuz ile uyumlu kısacası ergonomik bir masa seçmelisiniz. Her kriteri değerlendirdiniz, uygun masayı buldunuz ancak unuttuğunuz bir konu var. Bir ofisin içerisinde insanın ilk bakacağı şey masanın ofis ortamına uygun olup olmadığıdır. Seçtiğiniz masanın yaptığınız işe uygun ve o işi yansıtıyor olmasına dikkat edin.

Düzen Takıntınız Var İse Çekmeceli Masalara Yönelin

İşlerinizi yaparken dağınık çalışmak yerine her şeyin yerli yerinde olmasını tercih ediyorsanız kesinlikle masanızın dosyaları yerleştirmek için birkaç adet çekmecesi olmasını sağlayın. Bu sayede masa üzerinde karışıklığı engelleyecek ve aradığınız şeyi daha kolay bulmanızı sağlayacaksınız.

Çalışma Masalarında Yeniliğe Açık Olun

Alışık olduğunuz dikdörtgen şekilli masaları bir kenara bırakarak çalışma masası konusunda farklı alternatifler üretin. Bu alternatifler ofis içerisinde hem farklılık oluşturacak hem de satın aldığınız masanın farklı özelliklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

Yaratıcılıktan yana olduğunuzu düşünüyorsanız oval ve buna benzer çalışma masası tercihlerinizi gözden geçirmeye çalışmalısınız. Her açıdan ofis içerisinde rahatlığı yakalamanın değişimle mümkün olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir